تبلیغات
وبلاگ شخصی جواد بهزادی
مسلم است که برای دل خودم می نویسم ولی شما هم بخوانید
موضوعات
آرشیو مطالب
کلمات کلیدی
شنبه 11 آذر 1391, 06:08 ق.ظ جواد بهزادی

یک فرد که هیکل بزرگی دارد آدم بزرگی است؟ یک سازمان که وسعت زیادی دارد سازمان بزرگی است؟ آیا اگر ما بگوییم این سازمان یک سازمان بزرگ است سازمان ما بزرگ خواهد بود ؟ پاسخ روشن است! ضرب المثلی داریم که می گوید تکیه بر جای بزرگان نتوان زد به گزاف مگر اسباب بزرگی همه آماده کنی...

برای خواندن ادامه مطلب  به ادامه مطلب رجوع کنید ...


یک فرد که هیکل بزرگی دارد آدم بزرگی است؟ یک سازمان که وسعت زیادی دارد سازمان بزرگی است؟ آیا اگر ما بگوییم این سازمان یک سازمان بزرگ است سازمان ما بزرگ خواهد بود ؟ پاسخ روشن است! ضرب المثلی داریم که می گوید تکیه بر جای بزرگان نتوان زد به گزاف مگر اسباب بزرگی همه آماده کنی.

اولین چیزی که باید فراهم شود یک ذهن و تفکر بزرگ و باور این نکته است که بزرگ هستیم . باید اندیشه بزرگ بودن کل تفکر ما را اشغال کند. باید باور کنیم که بزرگیم. من خیلی نمی خواهم وارد بحث بزرگ بودن شخصی و مسائل مرتبط با ان شود و بیشتر نظرم بر ایجاد یک سازمان بزرگ است.

نمی توانیم با زمین بزرگ گرفتن و خرید بی حساب ماشین آلات فکر کنیم که سازمان بزرگی ایجاد کرده ایم. خریدن راحتترین کار در ایجاد یک سازمان است، خرید زمین و خرید ماشین آلات. نه اینکه مهم نیست. انتخاب اینها مهم است. اگر مثلا برویم دستگاهی بخریم که خود سازنده آن هم موفق نمی شود آن را به ظرفیت برساند و پول آن را هم کامل داده ایم حتی این کار ساده را هم بخوبی انجام نداده ایم و یکی از پاهای بزرگی را لنگ کرده ایم. بزرگ اندیشیدن اگر متناسب با ابزار لازم نباشد ما را در ورطه رویاپردازی می اندازد.

سازمانهایی هستند که با این رویا پردازیها شکل گرفته اند و قدرت کلام مدیر مربوطه و ارائه تصویر غلط از بازار و… باعث شده است که سرمایه گذار توجیه شود و سرمایه لازم را تامین کند. منتهی در عمل با توجه به اینکه از بزرگ بودن فقط ادعایش و سرمایه گذاری کلانش بوده است در ادامه به بن بست خورده است.

ما در کشور کارآفرینان بزرگی داریم که با خوشفکری و جسورانه کارهای بزرگی را شروع کرده اند ولی چرا هیچکدام بزرگ نشده اند یا بزرگ نمانده اند؟ چرا هیچکدام پا را فراتر از مرزها نگذاشته اند و در تجارت منطقه و جهان جایی ندارند؟ ما کارآفرینان بزرگ داریم ولی این کارها توسط مدیران بزرگ اداره نشده است. یکبار بنشینیم ببینیم چرا ما سازمانی نداریم که در سطح مثلا سامسونگ و ال جی و دوو و تویوتا و… بتواند جهانی شود. فلان مدیر را بعنوان کارآفرین نمونه معرفی کرده ایم و چند ماه بعد سازمانش ورشکست شده است.

تفکر بزرگی و فراهم کردن اسباب آن باید در کلیه مراحل کار وجود داشته باشد. برای کار بزرگ و ساختن سازمان بزرگ یکی از اسباب تشکیل تیمی بزرگ است. بزرگ نه به جهت تعداد بلکه از جهت تواناییها و اندیشه. تواناییهایی که پاسخگوی مراحل مختلف کار باشد. کارآفرین خوب حتما مدیر پروژه خوب نیست یا مدیر پروژه خوب حتما مدیری بهره بردار خوب نیست. مدیر بهره بردار خوب هم در سالیان مختلف رشد سازمان باید بطور متناسب که سازمان رشد می کند او هم رشد داشته باشد. مثل بازی فوتبال می ماند که مربی – بازیکن هیچوقت تجربه موفقی نبوده است. مربی باید کار خودش را بکند و بازیکن هم کار خودش را. برای هر بازی لازم است چیدمان تیم تغییر کند و متناسب با روند بازی تعویضی نیز صورت پذیرد.

در فوتبال هم می بینید که تیمی قهرمان می شود که همه اسباب بزرگی را فراهم کرده است. مدیر عامل بزرگ و مربی بزرگ و سازماندهی متناسب و بازیکنان بزرگ ( نه در نام که در تفکر ). تیم استیل اذین به دنبال بزرگی بود منتهی بزرگی را جمع کردن بازیکنان نامدار دید که نتیجه نگرفت. یک سازمان باید برای تمام حرکتهایش برنامه داشته باشد. دوران شکل گیری اولیه که دوران نوزادی است بزرگی یک مفهوم دارد و در دوران رشد و…. مفاهیم یا شاید بهتر است بگوییم مصداقهای بزرگی فرق می کند. مدیرعاملی که در دوران رکود قدرت منقبض سازی را ندارد محکوم به شکست است. مدیرعاملی که نمیتواند مدیریت هزینه کند و بزرگی را در لوکس گرایی می بیند مسلما قدرت مواجهه با مشکلات را ندارد. سازمان یک موجود زنده است که باید قدرت تطابق با محیط بیرون را داشته باشد. مدیری که نمیتواند درک کند در دوران بهره برداری باید مدیران بهره بردار را تقویت کند و اصرار در تقویت مدیران پروژه می کند مسلما با نزول شدید کمیت و کیفیت مواجه خواهد شد.

مسلما شاهد هزینه هایی در سازمان خواهد بود که هیچ اثری بر کمیت و کیفیت تولید ندارد. شاهد خواهد بود که اتاقکی بر روی دستگاهی ساخته می شود بدون اینکه تولید متقاضی آن باشد و بعد از نصب متوجه می شوند که دستگاه محصور شده را چون پیش بینی دریچه دید اپراتور را نکرده اند از دید اپراتور مخفی شده است! چه کنند؟ راهکار می دهند که یک دوربین درون اتاقک نصب کنند تا اپراتور از طریق مونیتوری در بیرون بتواند دستگاه را ببیند!!! یک سازمان تولیدی باید در تولید و تفکر تولیدی بزرگ باشد. باید تولید محور باشد وقتی عملا اینگونه نشد سازمان به سراشیبی سقوط می افتد. یک سازمان با تکرار اینکه بزرگ است بزرگ نمی شود. با به رخ کشیدن متراژ زمینش و قدرت نصب شده برقش و مساحت سالنهای تولیدیش بزرگ نمی شود. همه اینها لازم است ولی کافی نیست. روح بزرگ بودن باید در تمام افراد سازمان تزریق شود تا با خیال پردازی و داستان سرایی که در عمل باید چنین باشد.

مدیر چنینی سازمانی باید افرادی بزرگ را در کنار خود داشته باشد. این افراد یا جذب می شوند یا ساخته می شوند. با بازیکنان و مربیان در سطح فوتبال محله ای نمی توان در سطح جهانی درخشید .جالب است در ورزش کمابیش به این درک رسیده ایم ولی در صنعت هنوز هم می خواهیم با روشهای قدیمی پیش برویم. چنین سازمانی مدیری می خواهد که بیشتر ساعت کاریش را در گفتگو با اعضای تیم مدیریتی اش می گذراند. اعضای این تیم برای گفتگو با او در نوبت یکماهه قرار نمی گیرند. چنین مدیری عمده وقتش را صرف مثلا چگونگی نصب کولرهای اسپلیت اتاقهای اداری نمیکند
[ ] [ ] [ م.م ]

آخرین مطالب
» از خواب من برو بیرون. Devil Chef ( پنجشنبه 31 مرداد 1392 )
» When Harry met Sally ( دوشنبه 31 تیر 1392 )
» احمدی نژاد همبازی ملی پوشان! ( سه شنبه 25 تیر 1392 )
» كریمی در بهشت، انصاری فرد در جهنم ( سه شنبه 25 تیر 1392 )
» درد بی درمان ( سه شنبه 25 تیر 1392 )
» مــجازی ( سه شنبه 25 تیر 1392 )
» شوخی ها و لوس بازی ها ( سه شنبه 25 تیر 1392 )
» بزرگترین وبلاگ هواداران رسپولیس ( سه شنبه 25 تیر 1392 )
» بزرگ بودن به چیست؟ ( شنبه 11 آذر 1391 )
» امروز ۳ / ۸ / ۹۱ صفحه اول تمام روزنامه های کشور ( چهارشنبه 3 آبان 1391 )
» لج بازی پیرزن خوشگذران، جنایت خیابان آزادی را رقم زد ( دوشنبه 1 آبان 1391 )
» صاحب انگشت موجود در همبرگر پیدا شد ( دوشنبه 1 آبان 1391 )
» توقف فروش برخی خودروهای پرطرفدار داخلی ( دوشنبه 1 آبان 1391 )
» عكس/موج سواری یک زن در چابهار ( دوشنبه 1 آبان 1391 )
» مذاکره پنهانی یک استقلالی با واسطه‌های قرمز ( دوشنبه 1 آبان 1391 )
» روز تنهایی آقای خاص فوتبال ایران ( دوشنبه 1 آبان 1391 )
» فوری:علی کریمی از پرسپولیس خداحافطی کرد ( دوشنبه 1 آبان 1391 )
» از شعرغلط خواندن رئیس جمهور تا نامه نگاری اش ( دوشنبه 1 آبان 1391 )
» توافق غافلگیرکننده ایران وآمریکا ( دوشنبه 1 آبان 1391 )
» استقبال ضدانقلاب از نامه حاشیه ساز احمدی نژاد ( دوشنبه 1 آبان 1391 )
ADS
چت روم
نظرسنجی
نظرتون در مورد فعالیت وب چیست ؟

لینکدونی
درباره ما

یه وب برای پر کردن اوقات فراقتم ...
ایجاد کننده وبلاگ : جواد بهزادی


  • کل بازدید ها :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بروز رسانی :

تمامی حقوق متن ها، تصاویر سایت مربوط به این سایت می باشد و استفاده از آن ها در سایت ها و وبلاگ ها با لینک دادن به سایت مجاز می باشد.
.CopyRight © 2010 - 2011 javad-behzadi Group , All Rights Reserved

Theme Design By ParsTools.Com