تبلیغات
وبلاگ شخصی جواد بهزادی
مسلم است که برای دل خودم می نویسم ولی شما هم بخوانید
موضوعات
آرشیو مطالب
کلمات کلیدی
دوشنبه 31 تیر 1392, 09:13 ق.ظ جواد بهزادی


عنوان بالا اسم یک فیلم آلمانی است. اخیرا زده ام تو خط فیلم های غیرمشهور. این فیلم هم با عنایت به جعبه دی وی دی اش انتخاب شد و گرنه یک کلمه نه راجع به کارگردانش شنیده بودم نه درباره خود فیلم  یک کلمه خوانده بودم. توصیه نمی کنم شما وقت تون را برای تماشای این فیلم بگذارید چون فیلم ممتازی نبود و  از قضا بسیار تلخ و جانگداز هم بود...


بقیه در ادامه مطلب .
عنوان بالا اسم یک فیلم آلمانی است. اخیرا زده ام تو خط فیلم های غیرمشهور. این فیلم هم با عنایت به جعبه دی وی دی اش انتخاب شد و گرنه یک کلمه نه راجع به کارگردانش شنیده بودم نه درباره خود فیلم  یک کلمه خوانده بودم. توصیه نمی کنم شما وقت تون را برای تماشای این فیلم بگذارید چون فیلم ممتازی نبود و  از قضا بسیار تلخ و جانگداز هم بود.

راستش من هر وقت موضوع کم می آرم، گیر میدهم به هیتلر. اصلا فکر کنم این بنی بشر اینقدر باحال هست که بشه با محوریت قرار دادن کارهاش، حرف هاش، سخنرانی هاش و همه زندگی اش بساط سرگرمی مردم را فراهم کرد. تازه گستره علاقه مردم هم حسابی بازه. از پیر و جوان، خرد و کلان روشنفکر و غیر روشنفکر همه با هیتلر و حواشی دور و برش سرگرم می شوند و حال می کنند. خودتون که دیگه بهتر می دونید. جامعه شناسان روانشناسان، هنرمندان و منتقدین، فیلسوف ها، تاریخ نویسان، وبلاگ نویسان، فیلم سازها و نمایش نامه نویسان همه با پرداختن به این شخصیت کیف کرده اند و شاهکار خلق کرده اند. راستش خدمتی را که هیتلر در این زمینه انجام داد کمتر کسی انجام داده! 

بشنید بشمرید ببینید فقط چند تا فیلم با موضوعیت جنگ جهانی دوم، هولوکاست، آلمان بعد از جنگ، آلمان قبل از جنگ ساخته شده. حتی الان یادم اومد یک دونه فیلم علمی تخیلی هم با موضوعیت هیتلر، البته بهتره بگم پسر هیتلر ساخته شد که گریگوری پک توش بازی می کرد. چارلی چاپلین مل بروکس و کوئینتین تارانتینو هم با هیتلر حال کرده اند. تارانتینو که انتقام تاریخی همه جهودهای عالم را از هیتلر گرفت و به سبک خودش تو سالن سینما کبابش کرد!  

منتقدین هنری که اگر هیتلر نبود به کسر موضوع بر می خوردند چون دیگه هنر مدرنی در کار نبود که حضرات منتقد بتوانند از توی خط خطی ها و رنگ پاشی های هنرمندان و کثافت کاری هاشون با جیش و پی پی، مفاهیم عمیق فلسفی بکشند بیرون! راستش اگه هیتلر با اون نمابشگاه هنر منحطش هنرمندان را عقده ای نمی کرد، اگر همه هنرمندان از دست اون و کارهاش به امریکا پناه نمی بردند که میدون و عرصه کافی برای شلنگ تخته انداختن پیدا کنند، خود به خود از صحنه هنر محو می شدند و هنر در بارگاه مقدس روشنفکرانه خودش باقی می ماند! 

آره. داشتم می گفتم و هی هندوانه زیر بغل هیتلر می گذشتم اما جدای از شوخی یک بخش از کارهای هیتلر هست که نمی شه به راحتی باهاش شوخی کرد. این فیلم هم به نظر من جز قسمت شوخی ناپذیرشه. علی الخصوص بانوان محترم خیلی از بخش خوششون نخواهد آمد و شوخی کردن باهاش اصلا کار خردمندانه ای نیست.

این فیلم درباره آلمان شکست خورده و برلین سقوط کرده است. برلینی که روس ها ریختند توش و با خودشون ودکا و عکس رفیق استالین و پرچم داس و چکش آورده اند. شهر از صدقه سر بمباران های متفقین به خرابه ای عفن تبدیل شده و فقط مردان و زنان  سالخورده، بچه ها و زنان جوان بدون شوهر باقی مانده اند. از در ودیوار و پنجره ها ملاقه ها و زیرپوش های سفید به نشانه تسلیم آویزونه. زیر هیاهوی بمباران همه می دوند تا از شر روس ها فرار کنند. سربازانی که نه تنها به تلافی هفتصد روز محاصره استالینگراد و لنینگراد، خاک المان  آلمان را به توبره کشیدند، بلکه تصمیم دارند بمانند و انتقام تمامی زنان و بچه های کشته شده را هم بگیرند. علاوه بر این ماه ها و ماه ها دور بودن از خانه و متعلقاتش  و حضور در صحنه های نبرد، همه را بدجوری هوائی کرده. آخه کی می تونه در مقابل بانوان و دخترکان آلمانی که هیتلر تلاش بسیار کرده بود تا ثابت کنه برترین نژاد روی زمین هستند، با اون پوست سفید و جشم های آبی و موهای طلائی بگذره که سربازان محروم و مست روس بگذرند؟ آره جونم براتون بگه که برلین پس از سقوط رسما به فاحشه خونه ای بزرگ تبدیل می شه. این فیلم هم راجع به یک زن بدبختی است که این وسط برای حفظ امنیت نیم بندش تصمیم می گیره معامله کنه. خیلی هم روشن همون اول های فیلم به سربازان روس می گه که چرا تجاوز؟ چه لذتی تو معاشقه با یک نفر هست که ازت متنفره؟

راستش کاری به منطق خانم مذکور ندارم هر چند فیلم بر اساس همین منطق سرهم بندی شده بود. چیزی که ما کمتر ازش می دونیم این قسمت از تاریخ آلمان به خاک سیاه نشسته است که تاوان پس می ده. تاوان ترکتازی های یک دیکتاتور دیوانه. تاوان تمام کشته شدگانی که ماشین جنگ هیتلر جویدشون. سربازان برمی گردند تا انتقام دهکده های سوخته شهرهای ویران و زنان و بچه های کشته شده را بگیرند و این جا است که ادم انگشت به دهن می مونه که چطوری دیکتاتورها سرنوشت  شوم و ذلت باری را نه فقط برای کشورهای مغلوب بلکه برای کشور و ملت خودشون رقم می زنند و همه را در لهیب جنون خودشون ذوب می کنند. تلخی قضیه اینجا است که در عین ایمان به دیکتاتور باید تقاص هم پس بدهی. 

یک جای فیلم هست که یک سرباز روس که گریم ماهرانه این فیلم تصویری بسیار کثیف و لجن ازش ساخته بود بعد از تجاوز به قهرمان داستان با مکثی آمیخته به تحقیر، روی صورت زن تف می کنه. به نظرم کل فیلم همین صحنه بود و باقی اضافه. ما به عنوان بیننده مستقیما نمی بینیم دلیل این نفرت چیست اما اگر می دونستیم که همون سرباز روس از نبرد با ارتش رایش چی کشیده، دلیل مشمئز کننده سرباز را درک می کردیم. " سربازهای شما پای نوزادان و بچه های روستای ما را می گرفتند و دور سر می چرخوندنشون، بعد محکم می کوبیدنشون به دیوار"

بعله خیلی فیلم بدی بود و حال من بسیار گرفته شد طوری که دوباره زدم به صحرای کربلا و از دیکتاتور محبوبم که اگه نباشه موضوع برای فکر کردن کم می ارم حرف زدم. هایل هیتلر!


برچسب ها : When Harry met Sally , هیتلر , برلین , آلمان ,
آخرین مطالب
» از خواب من برو بیرون. Devil Chef ( پنجشنبه 31 مرداد 1392 )
» When Harry met Sally ( دوشنبه 31 تیر 1392 )
» احمدی نژاد همبازی ملی پوشان! ( سه شنبه 25 تیر 1392 )
» كریمی در بهشت، انصاری فرد در جهنم ( سه شنبه 25 تیر 1392 )
» درد بی درمان ( سه شنبه 25 تیر 1392 )
» مــجازی ( سه شنبه 25 تیر 1392 )
» شوخی ها و لوس بازی ها ( سه شنبه 25 تیر 1392 )
» بزرگترین وبلاگ هواداران رسپولیس ( سه شنبه 25 تیر 1392 )
» بزرگ بودن به چیست؟ ( شنبه 11 آذر 1391 )
» امروز ۳ / ۸ / ۹۱ صفحه اول تمام روزنامه های کشور ( چهارشنبه 3 آبان 1391 )
» لج بازی پیرزن خوشگذران، جنایت خیابان آزادی را رقم زد ( دوشنبه 1 آبان 1391 )
» صاحب انگشت موجود در همبرگر پیدا شد ( دوشنبه 1 آبان 1391 )
» توقف فروش برخی خودروهای پرطرفدار داخلی ( دوشنبه 1 آبان 1391 )
» عكس/موج سواری یک زن در چابهار ( دوشنبه 1 آبان 1391 )
» مذاکره پنهانی یک استقلالی با واسطه‌های قرمز ( دوشنبه 1 آبان 1391 )
» روز تنهایی آقای خاص فوتبال ایران ( دوشنبه 1 آبان 1391 )
» فوری:علی کریمی از پرسپولیس خداحافطی کرد ( دوشنبه 1 آبان 1391 )
» از شعرغلط خواندن رئیس جمهور تا نامه نگاری اش ( دوشنبه 1 آبان 1391 )
» توافق غافلگیرکننده ایران وآمریکا ( دوشنبه 1 آبان 1391 )
» استقبال ضدانقلاب از نامه حاشیه ساز احمدی نژاد ( دوشنبه 1 آبان 1391 )
ADS
چت روم
نظرسنجی
نظرتون در مورد فعالیت وب چیست ؟

لینکدونی
درباره ما

یه وب برای پر کردن اوقات فراقتم ...
ایجاد کننده وبلاگ : جواد بهزادی


  • کل بازدید ها :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بروز رسانی :

تمامی حقوق متن ها، تصاویر سایت مربوط به این سایت می باشد و استفاده از آن ها در سایت ها و وبلاگ ها با لینک دادن به سایت مجاز می باشد.
.CopyRight © 2010 - 2011 javad-behzadi Group , All Rights Reserved

Theme Design By ParsTools.Com